Video snimljen 30.11.2023. preuzet je s podcasta udruge Promocija znanosti u kojem naš kolega Antonio Šiber razgovara o znanosti i društvu te mnogim interesantnim temama vezanim uz to.
Video snimljen 30.11.2023. preuzet je s podcasta udruge Promocija znanosti u kojem naš kolega Antonio Šiber razgovara o znanosti i društvu te mnogim interesantnim temama vezanim uz to.
U emisiji Treći element (HTV3) emitirane 27.10.2022 govorilo se o ovogodišnjoj Nobelovoj nagradi za fiziku i kvantnoj fizici. U prilogu snimljenom u laboratoriju za koherentnu optika Instituta za fiziku govorio je dr. Hrvoje Skenderović.
U emisiji Znanstveni krugovi (HTV 1) 14. lipnja 2022. bio je zanimljiv prilog o projektu CALT. U emisiji su sudjelovali voditelj projekta dr.sc. Damir Aumiler te doktorandi Danijel Buhin, Vjekoslav Vulić i Mateo Kruljac.
U emisiji Znanstveneni krugovi emitiranoj 2.5.2022. emitiran je prilog o projektu Sinteza naprednih nanočestica i primjena u fotokatalizi i tekstilnim materijalima.
U emisiji Treći element (HRT) emitirane 23. ožujka 2022. gosti su bili dr. sc. Nataša Vujičić i dr. sc. Neven Šantić s Instituta za fiziku. Uz njih u prilozima sudjeluju Mateo Kruljac, Ivana Puljić, dr.sc. Iva Šrut Rakić te Danijel Buhin.
Projekt Europskog fonda za regionalni razvoj ”Prilagodba povrtnih kultura novim agrometeorološkim uvjetima u Slavoniji” u kojem je partner Institut za fiziku predstavljen je HRT-u 3. lipnja 2021.
U prilogu emisije sudjeluju dr. Hrvoje Skenderović, dr. Mario Rakić i Denis Abramović.
Video je nastao kao rezultat aktivnosti rada darovitih učenika unutar projekta ”Zvijezda je rođena” u šk. god. 2019./2020. U aktivnosti sudjeluju učenici 15. gimnazije iz Zagreba uz voditelje dr. Silvija Vdovića, dr. Maria Rakića i Marka Movrea, prof.
Video je nastao kao rezultat aktivnosti rada darovitih učenika unutar projekta ”Zvijezda je rođena” u školskoj godini 2019./2020. U aktivnosti sudjeluju učenici 15. gimnazije iz Zagreba zajedno sa svojim mentoricama Ines Dukić, prof. i Mihaeli Marceljak Ilić, prof. te znanstvenikom dr.sc. Nikšom Krstulovićem.
Novi projekt, čiji je korisnik Veleučilište u Slavonskom Brodu, a partneri Institut Ruđer Bošković i Institutu za fiziku iz Zagreba.
U prilogu emisije Prometej (HTV1) – Znanost s potpisom sudjelovao je dr. Marko Kralj. Govorio je vlastitom znanstvenom radu i interesu, ali i o projektu CALT, najvećem infrastrukturnom projektu koji se trenutno odvijaju na našem institutu.
U emisij Prometej (HRT1) emitiran je prilog pod naslovom “Materijali budućnosti”. U prilogu se govorilo o grafenu kao materijalu budućnosti, te o Centru izvrsnosti u sklopu našeg instituta, te je spomenuta najnovija oprema koja je nabavljena iz sredstava Europske Unije.
U prilogu emisije Znanstveni krugovi (HTV 4) kolega dr. Damir Aumiler govorio je o frekventnom češlju i Laboratoriju za hladne atome kojeg vodi kolegica dr. Ticijana Ban.
Kolega dr. Tomislav Vuletić gostovao je u emisiji Prometej (HTV 1) u dijelu emisije pod nazivom Znanost s potpisom.
U prilogu emisiji Treći element emitirane 6. ožujka 2019. godine sudjelovao je naš kolega dr. Petar Popčević. U emisiji se govori o ponalasku materijala koji bi vodili struju bez otpora na sobnim temperaturama.
Strateški projekt Republike Hrvatske CALT – Centar za napredne laserske tehnologije predstavljen je 2. veljače 2019. godine u emisiji U svijetu EU fondova. U prilogu su sudjelovali dr.sc. Damir Aumiler i dr.sc. Ticijana Ban.
U emisiji Školski sat (HTV2) emitirane 20.12. 2018. koja je za temu imala vrijeme i njegovo mjerenje emitiran je prilog snimljen na Institutu za fiziku. U tom prilogu sudjelovala je kolegica dr.Ticijana Ban i doktorandi Mateo Kruljac, Domagoj Kovačić te Danijel Buhin.
U emisiji Znanstveni krugovi (HTV 1) emitiranoj 11.12.2018. sudjelovala je dr. Nataša Vujičić i dr. Silvije Vdović. U prilogu su govorili o razlozima dodjele ovogodišnje Nobelove nagrade za fiziku.
Europska noć istraživača održana je 28. rujna 2018. godine u Splitu, Rijeci, Puli i Zagrebu. Institut za fiziku sudjelovao je u tom događaju u Zagebu s dvije vrlo atraktivne aktivmnosti – Nitroledom i Laserskom harfom promovirajući naše projekte CALT i KaCIF. Pogledajte video o tom događaju.
Dr. Ticijana Ban sudjeluje u prilogu (Dnevnik, Nova TV) vezanom za dodjelu ovogodišnje Nobelove nagrade iz fizike.
U emisiji Treći element (HTV 3) gostovala je naša kolegica dr.sc. Mirta Herak i dr.sc. Mario Basletić s Fizičkog odsjeka PMF-a u Zagrebu. U prilozima emisije sudjelovali su dr.sc. Đuro Drobac i doktorandica Martina Dragičević, mag.phys. te dr.sc. Emil Tafra s Fizičkog odsjeka PMF-a.
U emisiji Znanstveni krugovi sudjeluje naš kolega dr. sc. Đuro Drobac te govori o najznačajnijim znanstvenim i tehničkim otkrićima vezanim uz magnetizam.
VTV Dnevnik 17. ožujka 2018. emitirao je prilog o predavanju dr.sc. Đure Drobca u koprivničkoj gimnaziji Fran Galović. U prilogu o popularizaviji znanosti i Nikoli Tesli govore dr.sc. Ana Smontara i Berti Erjavec.
Dr. Mile Ivanda i dr. Marko Kralj sudjelovali su u emisiji Dobro jutro Hrvatska te govorili o Znanstvenom centru izvrsnosti za napredne materijale i senzore. U emisiji se govorilo o samom centru kao i znanstvenim istraživanjima koja se u njemu provode.
U emisiji Znantveni krugovi emitiranoj 19. prosinca 2017. kolegica dr. Ida Delač Marion govori o modernim 2D materijalima, grafenu i molidben disulfidu te njihovoj primjeni.
EuroŠkolu je ove godine pohađalo oko 25 studenata s različitih institucija članica C-MAC-a te drugih hrvatskih institucija. Među renomiranim predavačima su i dr. sc. Eduard Tutiš i dr. sc. Osor Slaven Barišić s Instituta za fiziku.
U prilogu emisije Znanstveni krugovi od 12. svibnja 2017. dr. Marko Kralj govori o epitaksijalnom grafenu i njegovim svojstvima.
Podržite darovite učenike 15. gimnazije koji su se prijavili na europsko natjecanje SciChallenge2017 kao i naše znanstvenike koji rade s njima! Svakim klikom i lajkom povećavate šansu za njihov odlazak na završnu smotru radova >>
Podržite darovite učenike i njihove mentore te naše znanstvenike koji s njima rade vrlo zanimljive stvari, te su se prijavili za europsko natjecanje #SciChallenge2017. Svakim klikom i lajkom na Youtube stranici povećavate šanse da ekipa ode na završno natjecanje! >>
U emisiji Treći element (HTV 3) od 24.2.2017. tema je bila suvremena stomatologija. Institut za fiziku već niz godina surađuje sa Stomatološkim fakultetom na području istraživanja novih materijala koji će osuvremeniti i poboljšati stomatologiju. >>
Naš kolega dr. Ivica Aviani gostuje u emisiji Društvena mreža (28.2.2017, HTV 1). U emisiji se govori o elektromagnetskom zračenju vidljivom našem oku – svjetlosti i njenim neobičnim i interesantnim svojstvima.
U emisiji Znanstveni krugovi (HRT 1) 17.2. 2017. prikazan je prilog o istraživanjima magnetizma koje se provode na našem Institutu a koja se koriste za određivanje najpogodnijih konstruktivnih materijala za izgradnju fuzijskog reaktora. >>
U emisiji (HTV 3) Treći element sudjelovali su kolegica Ticijana Ban, a u prilozima kolege Neven Šantić i Silvije Vdović. Tema emisije je vrijeme kao fizikalni fenomen i njegovo mjerenje, te se govori o suvremenim metodama definiranja sekunde kao mjerne jedinice. >>
U okviru emisije Znanstveni krugovi (HTV 1) 3. veljače2017. emitiran je prilog o kriogenici te kako su znanstvenici s Instituta za fiziku patentirali uređaj za mjerenje AC suscetibilnosti u kojem sudjeluju naši kolege dr. Mladen Prester, Vinko Šurija i Josip Pogačić. Pogledajte isječak iz emisije >>
Na Otvorenom danu najviše se radujemo posjetu najmlađih naraštaja, jer na njima leži naša budućnost. Zato nas posebno raduje i motivira za daljnji rad kada doživimo ovakvu reakciju kao što možete vidjeti u ovom videu.
U emisiji Društvena mreža (HTV 1) dana je najava Otvorenog dana Instituta za fiziku. U najavi je o Otvorenom danu govorio organizator dr. Silvije Vdović.
Otvoreni dan Instituta za fiziku održava se 22. travnja 2016., te smo uoči njega složili jedan video koji prikazuje pripreme za Otvoreni dan, te kako je izgledao proteklih godina.
Znanstvenici tijekom svojih istraživanja osmišljavaju inventivne metode i uređaje kakve nitko prije njih nije napravio. Neki od njih patentirati će te svoje inovacije. U video prilogu izdvojeno je samo sudjelovanje u emisiji našeg kolege dr. Maria Rakića.
Sonolevitaciju pomoću ultrazvuka istražuju Ana Terović i Zrinka Pećanić, darovite učenice zagrebačke 15. gimnazije uz pomoć naših kolega dr. Silvija Vdovića i dr. Maria Rakića te njihovog profesora Marka Movrea.
U emisiji Treći element (HTV 3) gostuju Stipe Kutleša s Instituta za filozofiju te Đuro Drobac s Instituta za fiziku. Osim njih, o Galileju za Treći element govore i fizičari Antonio Šiber i Dario Hrupec te filozof znanosti Boris Kožnjak.
U emisiji Treći element (HTV 3) gostovao je dr. Slobodan Milošević s Instituta za fiziku, a u prilogu je sudjelovao kolega dr. Nikša Krstulović. Tema emisije bila je vatra, odnosno kemijski i fizikalni aspekti ove pojave, koja je,dakako, povezana s fizikom plazme.
U emisiji Indeks (HTV) 3.11.2015. govorilo se o položaju i perspektivi mladih znanstvenika u Hrvatskoj. S našeg Instituta o toj problematici govorili su Sanjin Marion, Iva Šrut Rakić i Marin Petrović.
U prilogu emisije Znanstveni krugovi (HTV 1) gostuje dr. Petar Pervan s našeg Instituta te govori o projektu Hrvatske zaklade za znanost koji istražuje promjenu fizičkih svojstava materijala ovisno o veličini i obliku nano- struktura.
U prilogu emisije Znanstveni krugovi (HTV 1) govorilo se o svjetlosti i tehnologijama baziranim na svjetlosti. Gostovao je dr. Nikša Krstulović s našeg Instituta te govorio o primjeni plazme i svjetlosti u novim tehnologijama.
Emisija Društvena mreža (HTV1) posvećena je Međunarodnoj godini svjetlosti. U emisiji o svjetlosti iz različite perspektive govore brojni znanstvenici, među kojima dr. Nazif Demoli, dr. Nikša Krstulović i akademik Goran Pichler s Instituta za fiziku.
U emisiji Društvena mreža (HTV 1) u studiju nakon dokumentarca “Ebola – The search for a cure” (Horizon, BBC) razgovaraju Blaženka Leib i naš kolega dr. Antonio Šiber.
U emisiji Društvena mreža (HTV1) gostovali su dr. Nikša Krstulović s Instituta za fiziku i Hrvoje Mesić iz udruge Prirodopolis. U emisiji se govorilo o popularizaciji znanosti, Otvorenom danu, te radu s darovitim učenicima. Emitiran je i prilog o programu za najmlađi uzrast koji je izveden 16. travnja za oko dvjestotinjak mališana.
Ovaj jednostavni uređaj trebao bi pomoći učenicima osnovnih i srednjih škola u razumijevanju važnosti znanosti (konkretno fizike) u razvoju tehnologija budućnosti.
Jubilarna 50. epizoda Trećeg elementa posvećena je kvantnoj fizici. U emisiji na početku gostuje dr. Iva Šrut-Rakić s našeg Instituta. Gosti u emisiji su bili dr. Hrvoje Nikolić i doc. dr. Tihomir Vukelja. Emisija je emitirana 05. veljače 2015.
Tema emisije Treći element (HTV4) su laseri. U emisiji gostuju dr. T. Ban i dr. D. Aumiler, a u prilozima se pojavljuje dr. N. Krstulović i N. Šantić. U emisiji se objašnjava rad lasera, njegova konstrukcija i primjena.
U emisiji Društvena mreža (HTV 1) emitiran je podulji prilog o osnivanju hrvatskih Nacionalnih centara izvrsnosti, među kojima se posebno govorilo o Centru izvrsnosti za napredne materijale i senzore kojeg je osnovao Institut Ruđer Bošković zajedno s Institutom za fiziku.
U emisiji Znanstveni krugovi (HTV 1) u prilogu o ferotekućinama govorio je Berti Erjavec, a u pokusima je sudjelovao Matija Čulo.
U emisiji školski sat tema je bila građa tvari. dr. Ivica Aviani s Instituta za fiziku izvodi niz interesantnih pokusa vezanih za građu tvari u koje su uključeni učenici OŠ Bartol Kašić.
U emisiji se također pojavljuju znanstvenici dr. Dario Hrupec i dr. Milko Jakšić s Instituta Ruđer Bošković.
Prilog u emisiji Znanstveni krugovi govori se o ugljiku kao temeljnom elementu organska tvari. Jedan od oblika organizacije ugljika je grafen o kojemu govori dr. Marko Kralj.
U emisiji Treći element (HTV 3) govorilo se o popularizaciji znanosti. Emitiran je jedan prilog o Otvorenim danima Instituta za fiziku. Prilog započinje u 11:37
Jedna od zanimljivijih priča tiče se žica kojima teče struja. Svaka od njih proizvodi i magnetsko polje, pa smo cijeli život unutar tih polja. Što je struja i kako nastaje, te koje sve učinke može proizvesti saznati ćemo putem interesantnih pokusa.
U emisiji obrazovnog programa Školski sat (HTV 2) gostuje dr.sc. Ivica Aviani i govori o fizici povezanoj uz gorenje svijeće. Sagorijevanje svijeće u sebi sadrži mnogo različite fizike i kemije, te se u emisiji izvodi mnogo interesantnih jednostavnih pokusa.
Ne događa se često da neko novo otkriće okrene naglavačke nešto što je u znanosti smatrano za potpuno jasno i nedvojbeno. Tako smo smatrali da postoje amorfne tvari čiji su atomi ili molekule poslagani bez nekog reda (poput stakla ili asfalta), i kristali u kojima su atomi i molekule poslagani u pravilne strukture koje se periodički ponavljaju.
U emisiji Treći element (HRT3) govorilo se o mekoj i vlažnoj nanoznanosti. U emisiji je gostovao Antonio Šiber s našeg instituta i Galja Pletikapić s Instituta Ruđer Bošković. Kako fizičari mogu pridonijeti istraživanju virusa, što je cvjetanje mora i zašto se događa, kakve je veza između virusa i cvjetanja mora, što je mikroskop atomskih sila (AFM), te hoće li nanoboti zauvijek ostati u sferi znanstvene fantastike.
Dr. Ivica Aviani 17.10.2013. gostuje u emisiji školskog programa (HTV2) Školski sat koja se bavi temom zraka i fizikalnim pojavama vezanim uz njegovu prisutnost ili odsutnost. U emisiji gostuju učenici osnovne škole, te se izvodi cijeli niz jednostavnih i interesantnih pokusa vezanih uz tlak zraka.
U prvoj emisiji govori se o grafenu – čudesnom materijalu budućnosti. Prije tri godine znanstvenici Andre Geim i Konstantin Novoselov dobili su Nobelovu nagradu za otkriće njegovih izvanrednih svojstava i otada zanimanje znanstvene i šire javnosti za grafen ne jenjava.
U emisiji Dobro jutro Hrvatska (HTV1) gostovao je znanstveni novak Instituta za fiziku Goran Gatalica. U sklopu najave događaja Noći istraživača prikazao je kako se izrađuje sladoled pomoću tekućeg dušika – nitroled.
Prilog Mreže TV o Noći istraživača u Zagrebu emitiran je u vijestima u subotu 28.9.2013. U prilogu s Instituta za fiziku govore Goran Gatalica i Marijan Biščan.
Prilog o Noći istraživača objavljen 27.9.2013 u Dnevniku 3 . U prilogu govore Ticijana Ban i Goran Gatalica.
Dnevnik nova TV emitirao je prilog o Noći istraživača u Zagrebu, Splitu i Rijeci.
Hrvatska uživo uključila se u program Noći istraživača na Cvjetnom trgu. U prilogu gostuje Antonija Gladović.
Gostujući u emisiji Školski sat (HTV 2) naš kolega dr. Ivica Aviani govori o nekim od najvažnijih pokusa u povijesti fizike, te o tome zašto je fizika važna za sve, a ne samo za fizičare.
U školskom programu (HTV 2) gostovao je dr. Ivica Aviani i govorio o temi težine i sile teže, te o fizici visokih građevina i rastu biljaka. Izveden je niz pokusa vezanih uz težinu, tlak, kapilarnu elevaciju i osmotski tlak.
Prognoza potresa se, još uvijek, u nekim znanstvenim krugovima smatra nemogućom. Takav stav je shvatljiv ako se zna pozadina nekih znanstvenih projekata koji su završili, blago rečeno, blamažom. No, je li prognoza stvarno beznadežan slučaj?
U emisiji Trenutak spoznaje (HTV 2) emitirane 18.4.2013. emitiran je prilog o istraživanjima koja se vrše na Institutu za fiziku u Laboratoriju za lasersku spektroskopiju hladne plazme voditelja dr.sc. Slobadana Miloševića. O radu, istraživanju i primjenama znanstvenih postignuća laboratorija govori dr.sc. Nikša Krstulović.
U emisiji Puni krug (HTV 2) emitiran je 29.3.2013. prilog o Otvorenom danu Instituta za fiziku. U prilogu sudjeluju dr. Silvije Vdović koji govori o laserskoj harfi i Marijan Bišćan koji govori o svojstvima vakuuma i vrenju pri sniženom tlaku.
U emisiji Školski sat (HTV 2) gostuje Ivica Aviani s Instituta za fiziku i govori o pojmovima težine, mase i sile teže. Ti se pojmovi brkaju u svakodnevnom životu, ali i u stručnim krugovima postoje razlike u pogledu pojmova težine i sile teže. U nizu zanimljivih pokusa objašnjavaju se razlike tih pojmova te pojava bestežinskog stanja.
U prilogu emisije Trenutak spoznaje (HTV 2) govori se o projektu istraživanja novih vrsta stomatoloških materijala. U projektu sudjeluje Stomatološki fakultet u Zagrebu, Institut za fiziku i Institut Ruđer Bošković. Interdisciplinarni projekt financira Hrvatska zaklada za znanost, a ispred IF-a govori dr. Nazif Demoli.
U emisiji Školski sat (HTV 2) jedan od najčešćih pojmova našeg svakodnevnog jezika, silu, nizom će pokusa, osobito se zadržavajući na inerciji, objasniti prof. dr. Ivica Aviani s Instituta za fiziku u Zagrebu. Doznat ćemo i koji fizikalni zakoni vladaju našim hodanjem, vidjeti dio kazališne predstave E=mc i mali fizikalni performans u jednoj školi.
U okviru emisije Školski sat (HTV2) govorilo se o oblacima i vremenu. Berti Erjavec s Instituta za fiziku u Zagrebu pokazao je kako svatko može pomoću najjednostavnijeg pribora sam napraviti oblak u boci, te je pri tome objasnio osnovni mehanizam nastanka oblaka.